Jak zostać tłumaczem?

Zajęcie dla pasjonatów

Jednym nauka języka przychodzi z trudem, dla innych staje się pasją i przyjemnością. Czasem do tego stopnia, że pragną z nim związać swoje zawodowe życie. Znajomość języków przydatna jest w bardzo wielu zawodach, ale żaden nie jest tak uzależniony od poziomu znajomości języka jak tłumacz. To zawód, który ma wiele zalet, ale tłumaczem nie można zostać na zawołanie. Język trzeba znać w stopniu bardzo dobrym, a to wymaga długich lat nauki i zdobywania wiedzy w dobrych szkołach czy na kursach.

Liczy się wykształcenie

Najlepiej oczywiście jest ukończyć studia filologiczne – nigdzie indziej nie zdobędziemy tak szerokiej wiedzy. Tłumaczyć teksty można bez specjalnych uprawnień – jeżeli będziemy w tym dobrzy, to na pewno pracy nam nie zabraknie. Inne wymagania stawiane są kandydatom do zostania tłumaczami przysięgłymi. Muszą posiadać odpowiednie wykształcenie i zdać egzamin, który pozwoli im na wykonywanie tego zawodu. Tłumacz przysięgły musi mieć co najmniej tytuł magistra, być obywatelem polski bez wyroków na koncie.

Ustnie i pisemni

Ze zdaniem egzaminu nie trzeba jednak czekać do ukończenia studiów. Można podejść do niego jeszcze przed obroną dyplomu. Niezdanie egzaminu pozwala na kolejne podejście do niego po upływie roku. Zdany egzamin kończy się ślubowaniem i odebraniem świadectwa, które uprawnia do wykonywania zawodu. Pracę tłumacza można wykonywać pisemnie albo ustnie. Tłumaczenie dokumentów, korespondencji jest potrzebne niemal w każdej firmie z każdej branży.

We własnym domu

Ten zawód pozwala także na zostanie freelancerem i wykonywanie pracy w domowych pieleszach. Tłumacz ustny to zajęcie dla tych, którzy lubią kontakt z ludźmi, częste podróże i są odporni na stres – niczyjej uwadze nie umkną bowiem popełniane przez niego błędy. Pasjonaci języka, ale też książek mogą zostać tłumaczami literatury. To praca dla tych, którzy nie tylko znają język obcy,a le też doskonale radzą sobie z polszczyzną. Tłumacz literacki powinien też dobrze znać specyfikę kraju z którego pochodzą książki, nad którymi pracuje. Niezbędne jest też oczytanie i zdolności literackie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *