Słówko do słówka

Poznaj metody

Słówka, słówka, słówka. Bez nich ani rusz. Choćbyśmy wykuli na blachę wszystkie reguły gramatyczne, to trudno je stosować, bez znajomości słownictwa. O tym, że trzeba się ich uczyć regularnie i tę wiedzę stale poszerzać, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednym to przychodzi łatwo, inni czasem mają pod górkę. Dlatego warto znać metody, które pozwolą nam szybko i na trwałe nauczyć się angielskiego słownictwa. A jest ich wiele. Trzeba przede wszystkim dużo słuchać, czytać i mówić. Po angielsku oczywiście.

Ambicja na bok

I lepiej nie być zbyt… ambitnym. Jeżeli w czytanym przez nas artykule co trzecie słowo jest niezrozumiałe, to pewnie i tak nie uda nam się zapamiętać i nauczyć wszystkich. Postarajmy się więc utrwalić tylko te, które uznamy za przydatne, takie których mamy szanse często używać w mowie czy piśmie. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak dużą rolę w nauce, nie tylko słówek, pełnią skojarzenia. Ciekawą i skuteczną metodą jest kojarzenie brzmień angielskich słówek z polskimi i wymyślanie historyjek z ich zastosowaniem.

Oszukuj mózg

Warto też zmieniać miejsce, w którym się uczymy. Nawet jeżeli mamy komfortowy kącik do nauki, to czasem lepiej przenieść się do kuchni, czy innego pokoju, by nasz mózg pracował na wysokich obrotach. Ważna jest też pora dnia, w której się uczymy – wybierzmy tę, kiedy nauka nam przychodzi najłatwiej. W nauce słówek ważna jest też strategia. Jeżeli przez pewien czas będziemy uczyć się terminów z jednej kategorii, na przykład dotyczących gotowania, to po jakimś czasie będziemy mogli tworzyć z ich użyciem spójne zdania. Jednoczesne uczenie się słówek z różnych dziedzin może doprowadzić do chaosu.

Powtarzaj i utrwalaj

Skuteczne metody zapamiętywania to podstawa podczas uczenia się słówek. Częste powtarzanie, nawet tylko w myślach, to podstawa. Możemy to robić niemal nieustannie – podczas domowych obowiązków czy wyprawy na zakupy. Wzrokowcy powinni jak najwięcej pisać – może to być blog, który będzie czytany przez innych albo osobiste notatki na własny użytek. Dobre efekty daje też głośne wypowiadanie słów i nauka we dwójkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *