Emerytura – czas na naukę

Po pierwsze satysfakcja

Mitów na temat nauki języków jest wiele. Jeden z nich mówi, że aby w jakimś języku móc mówić biegle, trzeba zacząć się go uczyć w dzieciństwie. Tymczasem prawda jest taka, że osoby dojrzałe, nawet seniorzy, uczą się języków tak samo szybko, jak dzieci i młodzież. Kluczem do osiągnięcia sukcesu w tej dziedzinie jest… przyjemność. Starsze osoby zwykle uczą się języka dla własnej satysfakcji, a nie dlatego, że muszą. Ci, którzy są już na emeryturze mają na to dużo czasu i traktują naukę jak hobby, a brak stresu sprawia, że wiedzę chłonie się szybciej i łatwiej.

Nie zawsze jest łatwo

Nieco problemów może przysporzyć seniorom wymowa, bowiem z wiekiem struny głosowe stają się coraz grubsze, mniej elastyczne i trudniej przystosowują się do nowej artykulacji. Nie powinno to jednak nikogo zniechęcać do nauki języka, bo jest to tak zwany problem „do przeskoczenia”, a zalet nauki języka w starszym wieku jest sporo. Na naukę nie tylko nigdy nie jest za późno, ale im jesteśmy starsi, tym bardziej powinniśmy dbać o kondycję naszego mózgu. Nauka języka obcego to doskonały sposób, by przez długie lata pozostać w doskonałej kondycji intelektualnej.

Nowe zjawisko

Można oczywiście rozwiązywać krzyżówki i inne łamigłówki, ale po pierwsze po jakimś czasie stają się one tak łatwe, że mózg specjalnie się nie wysila, a po drugie nie dostarczają nam żadnej nowej wiedzy ani umiejętności. Nauka języka pozwala nam nie tylko zachować kondycję intelektualną, ale rozwijać się i stawać coraz bystrzejszym. Na rynku pojawia się coraz więcej kursów językowych skierowanych do osób dojrzałych. To zjawisko zyskało już swoją nazwę – glottogeragogika.

Aktywny senior

Obecnie seniorzy nie tylko żyją coraz dłużej, ale też coraz aktywniej. Starają się uczestniczyć w życiu społecznym i zdobywać nowe umiejętności. Motywacją do nauki języków w starszym wieku może też być chęć porozumienia się z młodszym pokoleniem. Wielu Polaków żyje na emigracji i zdarza się, że nasze wnuki urodzone za granicą słabo znają język ojczysty. Poza tym babcia czy dziadek władający angielskim, niemieckim albo innym językiem może sporo zyskać w oczach młodszego pokolenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *