A to ciekawe!

Zgłęb temat

Nauka języka angielskiego to nie tylko żmudne powtarzanie słówek i przyswajanie gramatycznych reguł. Im więcej będziemy wiedzieć na jego temat, tym bardziej będzie nas fascynował i motywował do nauki. Każdy język to kopalnia wielu ciekawostek, nie inaczej jest z angielskim. Warto wiedzieć, że jest to język, którego używa ponad półtora miliarda ludzi na świecie. Choć wydaje się prosty, to występuje w nim więcej synonimów niż w jakimkolwiek innym języku.

Trudna sztuka rymowania

Mimo to są słowa, do których nie sposób znaleźć rym. Są to między innymi purple, month i orange. Ktoś kiedyś pokusił się o stworzenie statystyki i okazało się, że w języku angielskim najczęściej używana jest litera E, a najrzadziej Q. Język angielski nie bez powodu ma sporo podobieństw z niemieckim. Oba wywodzą się bowiem z języka pragermańskiego, dlatego ich gramatyka i składnia często są podobne.

Połam sobie język

W języku angielskim zostało stworzonych wiele ciekawych i trudnych łamańców językowych, jak na przykład: How much wood would a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood? czy Mosessupposes his toes are roses but Moses supposes erroneously. Ale za najtrudniejszy uznawany jest jeden z najkrótszych, który brzmi: The sixth sick sheik’s sixth sheep’s sick. Ciekawa jest także etymologia popularnego pożegnania. Słowa Good bye wzięły się z powiedzenia God be with you.

Bogactwo znaczeń

Możemy mieć prawdziwą zagwozdkę, gdy ktoś zapyta nas, co znaczy słowo set albo poprosi o wymienienie wszystkich jego znaczeń. Nie dajmy się na to nabrać! Jest ich bowiem ponad czterysta! Może to być zarówno rzeczownik, jak i czasownik czy przymiotnik. Słowo to można tłumaczyć między innymi jako dekoracja, zbiór, gotowy, trwały, a także kłaść czy zachodzić. Angielski to bardzo żywy język i raczej nie grozi mu „wymarcie”. Codziennie pojawia się około stu nowych angielskich słów, a słowniki co roku zyskują nawet 4 tysiące nowych haseł! Mimo to, wystarczy opanować około tysiąca słówek, by móc swobodnie w codziennych sytuacjach porozumiewać się po angielsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *