Piece of cake i koledzy

Dla lepszej komunikacji

Posługiwanie się angielskimi idiomami świadczy o dobrej znajomości tego języka i swobodzie w korzystaniu z niego. Ich naukę można zacząć od tych, które są identyczne z polskimi. Swoje odpowiedniki w języku angielskim mają między innymi takie powiedzenia, jak diabeł tkwi w szczegółachthe devil is in the details czy wyglądać jak milion dolarów – to look like a million dollars. Większość angielskojęzycznych idiomów jest jednak odmiennych od naszych. Niektóre z nich są używane często, w mowie potocznej, inne można spotkać na przykład w literaturze. Ich nieznajomość może utrudnić komunikację lub zrozumienie lektury.

Ucz się z głową

Większości Polaków znane jest powiedzenie It’s a piece of cake, czyli bułka z masłem, ale w naukę idiomów trzeba włożyć trochę wysiłku. Dlatego warto wiedzieć, jak to robić skutecznie. Przede wszystkim, aby je sobie na trwałe przyswoić trzeba znać nie tylko ich sens, ale też rozumieć poszczególne słowa, z których się składają i ich dosłowne tłumaczenia. Wiedzieć na przykład, że idiom hold your horses znaczy zaczekaj minutę, ale jego dosłowne tłumaczenie brzmiałoby zatrzymaj swoje konie.

Bądź naturalny

Choć znajomość idiomów nie jest konieczna, by móc się dogadać z angielskojęzycznym rozmówcą, to istnieje kilka powodów, dla których warto się ich uczyć. Sprawiają one, że nasza wypowiedź jest bardziej naturalna i barwna. Idiomy mają często tę zaletę, że kilkoma słowami możemy zastąpić długą lub skomplikowaną frazę. Po polsku można powiedzieć na przykład, że tonący brzytwy się chwyta, zamiast tłumaczyć przyczyny czyjegoś niezrozumiałego, ryzykownego czy z pozoru bezsensownego zachowania.

Utrwalaj wiedzę

Naukę idiomów najlepiej zacząć od najprostszych. Lepiej też nie „aplikować” sobie zbyt dużej liczby naraz, bo będziemy mieć problemy z ich zapamiętaniem, albo, co gorsza, zaczną nam się mieszać. Najlepiej uczyć się ich przy okazji – na przykład wypisywać sobie je z czytanych lektur, czy notować te, których ktoś użył podczas rozmowy. W ich utrwaleniu, podobnie jak w przypadku nauki słówek, pomogą fiszki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *