Jak (nie) uczyć się angielskiego

Korzystaj z wiedzy innych

Przed rozpoczęciem nauki języka obcego, warto jak najwięcej dowiedzieć się o metodach, które pozwolą nam szybko i skutecznie go opanować. Ale oprócz tego, jak się uczyć, należy też wiedzieć, jak się nie uczyć języka. Niektóre sposoby, choć wydają się sensowne, mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów, a w efekcie zniechęcić nas do dalszej nauki. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez uczących się języka angielskiego jest ignorowanie gramatyki i przekonanie, że wiedza o jej regułach przyjdzie sama, mimochodem, podczas uczenia się innych rzeczy.

Gramatyka jest ważna

Oczywiście bez jej znajomości, na upartego też porozumiemy się z obcokrajowcem, ale jest pewne, że będziemy kaleczyć język albo zostaniemy źle zrozumiani. Podczas uczenia się słówek też możemy popełnić błąd. Można oczywiście je „wykuć na blachę” i… szybko zapomnieć. Trwałe zapamiętywanie będzie możliwe wówczas, gdy będziemy się uczyć słówek w pewnym kontekście. Wiele z nich ma bowiem dużo znaczeń, a czasem jedno znaczenie może mieć wiele określeń. Jeżeli poznamy zdania z użyciem tych słówek, szybciej zrozumiemy ich znaczenie.

Nie porównuj

Z nauką języka jest jak z odchudzaniem – po tygodniu, miesiącu czy kwartale, nie widzimy jeszcze postępów, ale po roku regularnej nauki okaże się, że jesteśmy już na całkiem dobrym i satysfakcjonującym nas poziomie. Dlatego błędem podczas nauki języka jest niecierpliwość i chęć uzyskania szybkich efektów. Pamiętajmy też, że język angielski bardzo różni się od polskiego. Wobec tego spróbujmy się pozbyć częstej tendencji do porównywania tych dwóch języków. Nawet jeżeli znajdziemy jakieś podobieństwa, to wyciągnięte z nich wnioski mogą być mylne.

Powoli, ale systematycznie

Wynikiem takiego porównywania może być… robienie błędów, na przykład stosowanie w angielskich zdaniach polskiego szyku. Podczas uczenia się każdej nowej dyscypliny, a języka obcego szczególnie, ważna jest systematyczność. Dlatego nawet gdy mamy mało czasu, starajmy się znaleźć chociaż kwadrans na powtórki czy nauczenie czegoś nowego. Robienie sobie przerw w nauce języka może zaprzepaścić nasze dotychczasowe osiągnięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *